Exam Organizer

Exam Organizer, üniversitelerde sınav programı hazırlarken karşılaşılan zorlukların ve zaman kaybının önüne geçmek için hazırlanmış ve 2017 yılında Yüksek Lisans Tezi olarak sunulmuş bir yazılım projesidir.

Üniversitelerde sınav programı hazırlamak oldukça zor bir iştir. Genellikle klasik yöntemlerle ve elle yapıldığından çok fazla vakit ve enerji kaybına sebep olmaktadır. Sınav programı hazırlarken uyulması gereken kısıtlar mevcuttur.

Bu projede sınavları günlere ve salonlara yerleştiren iki aşamalı sezgisel bir algoritma önerilmiş ve bu algoritmaya sahip bir yazılım geliştirilmiştir. Algoritmanın ilk aşaması öğrencilerin sınavlarının aynı anda olmaması, zor derslerin arka arkaya gelmemesi gibi kurallar üzerine kurulmuştur. Algoritmanın ikinci aşamasında ise sınav salonlarına yerleşimde minimum boşluk oluşacak şekilde çalışan bir yapı oluşturulmuş ve yazılıma entegre edilmiştir.

Yapılan çalışmalar neticesinde, yazılım aracılığıyla yapılan sınav programının tüm kısıtları karşıladığı, elle yapılan sınav programına oranla sınav programını hazırlamakta görevli personel açısında daha az vakit ile enerji kaybına sebep olduğu, daha az salon kullandığı ve dolayısıyla daha az sayıda gözetmene ihtiyaç duyulduğu, öğrencilerin aynı anda farklı sınavlarının denk gelmediği, zor derslerin ardışık günlere denk gelme durumunun azaldığı ve sınavlar arasında öğrencilere dinlenme ve daha fazla çalışma fırsatı verecek şekilde boş günlerin oluştuğu görülmüştür.

Exam Organizer’ın Özellikleri Nelerdir?

 • Birim bazında sınav programı hazırlamak için tasarlanmıştır.
 • Sınavların kaç gün olacağı sınav takvimi hazırlanmadan önce belirlenmektedir.
 • Salonların kapasitelerine göre minimum boşluk kalacak şekilde yerleşimi sağlayan verimli bir algoritmaya sahiptir.
 • Tüm bölümlerde aynı gün ve saatte olması gereken Ortak Derslere gün ve saat belirleme özelliği vardır.
 • Ders sorumlusunun müsait günleri belirlenerek sınavının o günlere denk getirilmesi sağlanabilmektedir.
 • Laboratuvar gibi farklı ortamlarda sınavının yapılması gereken dersler için özel sınav salonu seçilebilmektedir.
 • Sınav süresi normalden daha uzun olan dersler belirlenerek sınav programının ona göre yapılması sağlanabilmektedir.
 • Zor derslerin arka arkaya gelmesini engelleyen algoritması sayesinde öğrenci memnuniyeti ve başarısına yönelik bir program oluşturmaktadır.
 • Sınavda gözetmenlik yapacak personellerin müsait günlerini ve hangi bölümlerde görev alacağını belirlenebilmekte ve buna göre görev dağılımı yapılabilmektedir.
 • Personel ünvanına göre görev oranı belirleyebilir ve belirli ünvanlar çok sayıda görev alırken belirli ünvanlara daha az görev verilmesi sağlanabilmektedir.
 • Personeller için maksimum görev sayısı belirlenebilmektedir.
 • Sınav programı hazırlandıktan ve görev dağılımı yapıldıktan sonra sonuçlar excel formatında dışarı aktarılabilmektedir.
 • Sınav programı hazırlanıp yayınlandıktan sonra ortaya çıkan mecburi sebeplerden dolayı yapılacak değişiklikleri anında zahmetsizce uygulamak mümkündür.

Yüksek Lisans Tez çalışmamı indirmek ve incelemek için tez.yok.gov.tr

Exam Organizer hakkında daha detaylı bilgi almak ve demo talep etmek için examorganizer.com

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir