Modern Seo ve Black Hat Seo

Sıralamalarda üst sıralarda olmak sitenin başarısı ve reklam maliyeti / gelir dengesi açısından çok önemlidir. Bu yüzden sitenin üst sıralara tırmanması ve kalıcı olması için bazı çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmalara SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) adını veriyoruz.

Günümüzde SEO; Modern SEO ve Black Hat SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Modern SEO’da Google’ın tavsiye ettiği yoldan gidilir ve başarı oranı yüksek olup risk oranı sıfırdır. Black Hat SEO ise Google’ın kesinlikle tavsiye etmediği ve yapıldığını fark ettiğinde siteyi cezalandırarak bir daha aramalarda çıkarmadığı çalışmaların tümüdür.

Modern SEO

Google artık günümüzde tamamen kullanıcıyı takip etmeye yönelik bir algoritmayla çalışmaya başlamıştır. Bir Google araması sonucunda sitenize gelen ziyaretçinin sitenizde geçirdiği zaman, dolaştığı sayfa sayısı gibi değerleri göz önünde bulundurarak rakiplerinizle karşılaştırır ve onların üstünde veya altında olmanıza karar verir. Bu şekilde kullanıcı dostu kullanıcının o aranan terimde daha çok ilgisini çeken siteler zamanla üst sıralara tırmanırken, siteye gelen ziyaretçinin hiçbir sayfa dolaşmadan ve fazla vakit harcamadan çıktığı siteler alt sıralara doğru ilerlerler.

Google yetkililerinin söylemleri “Üst sıralara çıkmak için veya benim gözümü boyamak için SEO yapmayın, siz kullanıcıları memnun edin üst sıralara zaten çıkarsınız” şeklindedir. Modern SEO’da başarılı olmak için kullanıcıya aradığı terimle ilgili ürün ve içerik sunulmalı, ayrıca ilgisini çekebilecek farklı bağlantılar gösterilerek site içerisinde gezmesi sağlanmalıdır.

Black Hat SEO

Seo desteği vereceğini söyleyen bir çok sitede, seo danışmanlık firmalarında ve forumlarda Seo paketlerine denk gelmişsinizdir. 300, 500, 750 TL gibi farklı rakamlarda farlı paketler vardır. Düşük pakette 30 siteden backlink der yüksek sitede 80 siteden backlink der, düşük pakette 20 forumdan tanıtım linki der, yüksek pakette 60 forumdan tanıtım yazısı der, düşük pakette facebook, twitter, pinterest gibi sitelerden 25 link der, yüksek pakette 75 link der. Google’ın kesinlikle tavsiye etmediği ve özel algoritmaları sayesinde çok kısa sürede bu durumun farkına vararak siteyi cezalandırdığı, spam kabul ettiği bir seo türüdür. Aslında bu bir Seo değil intihardır.

Google her zaman doğallık aramaktadır. Doğal görmediği şeyleri anında cezalandırmaktadır. Örneğin siteniz daha çok yeni ve bu paketlerden satın aldınız diyelim. Sitenize birkaç gün içinde yüzlerce siteden, forumdan, sosyal medya hesabından link geldi. Google’ın bunu doğal karşılaması düşünülebilir mi?

Bir linkin doğal olduğunu gösteren en önemli kriter, o linkten sizlere ziyaretçi gelmesi ve sitenizde ilgili bir şekilde gezinmesidir. Bu paketlerden alınan linklerden emin olun ne ziyaretçi gelmektedir ne de gelen ziyaretçiler sitenizde kalmaktadırlar. Çoğu da zaten yabancı sitelerden geldiği için sitenize merak edip tıklasa bile dilini bilmeyeceği için geri çıkacaklardır. Bu durum da sitenize doğal olmayan yöntemlerle link aldığınızın kanıtı olacağından Google’ın spam algoritması tarafından kolaylıkla tespit edilerek Google dizininden silinmesine ve bir daha hiçbir aramada çıkmamasına sebep olacaktır.

Dünya’da en çok kullanılan arama motoru Google’ın yanı sıra bu durum kullanıcı sayısı yüksek tüm arama motorları için geçerlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir